Na czym polega i jak przebiega postępowanie upadłościowe konsumenta?
Coraz częściej zdarza się, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej popadają w problemy finansowe. Przyczyny tych problemów są różnorodne, w zależności od sytuacji życiowej czy zawodowej danej osoby. Niewątpliwie skomplikowana sytuacja gospodarcza i geopolityczna, rosnąca inflacja czy powszechny wzrost cen towarów i usług przyczyniły się do zjawiska rosnących zadłużeń konsumentów.
W 2023 r. sądy ogłosiły rekordową liczbę upadłości konsumenckich. Sądy upadłościowe wydały aż 21 tysięcy postanowień o ogłoszeniu upadłości konsumentów.
Czym właściwie jest upadłość konsumencka?
W największym uproszczeniu upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu realną poprawę sytuacji finansowej osoby będącej konsumentem.
Postępowanie składa się z 2 części:
a) pierwszy etap rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do sądu. Na tym etapie sąd bada głównie to, czy wniosek złożyła osoba uprawniona, a także czy konsument jest niewypłacalny.
Co oznacza niewypłacalność? Jest to stan, w którym dłużnik nie ma możliwości spłaty swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Jeżeli zostaną spełnione powyższe warunki, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenta.
b) drugi etap to tzw. „właściwe postępowanie upadłościowe”. Na tym etapie kluczową funkcję pełni syndyk wyznaczony przez sąd.
Syndyk podejmuje szereg czynności, m.in.:
- ustala skład masy upadłości, czyli majątku posiadanego przez upadłego (np. nieruchomości, samochód, papiery wartościowe),
- dokonuje wyceny majątku,
- ustala krąg uprawnionych wierzycieli,
- dokonuje likwidacji masy upadłości, czyli spienięża majątek w celu uzyskania środków na spłatę wierzycieli.
Ostatnią czynnością podejmowaną przez syndyka jest przygotowanie projektu planu spłat. Jest to propozycja syndyka co do sposobu zakończenia postępowania upadłościowego. Projekt jest przedstawiany upadłemu oraz wierzycielom w celu zajęcia przez nich stanowiska. Następnie projekt planu spłat jest składany w sądzie. Ostateczną decyzję w zakresie sposobu zakończenia postępowania podejmuje bowiem sąd.
W kolejnym wpisie opowiem o możliwych sposobach zakończenia postępowania upadłościowego i ich konsekwencjach.
Jeżeli posiadają Państwo zadłużenie i zastanawiają się czy upadłość byłaby dobrym rozwiązaniem, zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Dokonamy bezpłatnej analizy Państwa sytuacji i ustalimy najbardziej korzystne rozwiązanie.