Dlaczego warto rozważyć założenie spółki z o.o.?
Obecnie coraz większa liczba jednoosobowych przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki z o.o. i przeniesienie swojego biznesu na tę formę prawną prowadzenia działalności. Przyczyn takich działań należy upatrywać przede wszystkim w zmianach wprowadzonych tzw. „Polskim Ładem”.
Jednym z największych obciążeń wprowadzonych nowymi przepisami była zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy opodatkowani na skali podatkowej lub podatkiem liniowym płacą składkę zdrowotną naliczaną od osiągniętego dochodu – na skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9%, przy podatku liniowym 4,9%, a nie jak wcześniej w stałej ryczałtowej wysokości. Ponadto, pozbawiono przedsiębiorców możliwości odliczenia składki od podatku.
Rosnące obciążenia jednoosobowych przedsiębiorców (podatki, składka zdrowotna, ZUS) stały się motywacją do szukania innych form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka z o.o. stanowi ciekawą alternatywę dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jakie są największe korzyści płynące z posiadania spółki z o.o.?
1. Niższy podatek dochodowy – spółka z o.o. płaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w wysokości 9% (z wyjątkiem tzw. dużych podatników)
2. Brak ZUS i składki zdrowotnej – wspólnicy spółki z o.o. nie są obciążeni obowiązkiem opłacania składek ZUS ani składki zdrowotnej, pod warunkiem, że spółka z o.o. posiada co najmniej 2 wspólników
3. Ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania – w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów finansowych spółki, wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania swoim majątkiem
4. Rozdzielenie majątku prywatnego od firmowego – prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z tym, że majątek firmowy i prywatny przedsiębiorcy ulegają zmieszaniu, często trudno jest oddzielić te dwie sfery majątku. Przy prowadzeniu spółki z o.o. jej majątek oraz majątki wspólników są od siebie wyraźnie oddzielone. Spółka z o.o. jest bowiem odrębnym od wspólników podmiotem gospodarczym, posiada własny majątek i samodzielnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania.
5. Zwiększenie wiarygodności i przejrzystości firmy w obrocie gospodarczym – prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. wiąże się również z większą wiarygodnością w obrocie gospodarczym. Ze względu na jawność rejestru KRS, kontrahent spółki z o.o. może bez problemu znaleźć najważniejsze informacje dotyczące spółki, w tym wysokość wpłaconego kapitału zakładowego, informacje dotyczące wspólników czy członków zarządu.
Warto zatem rozważyć założenie spółki z o.o. i prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie prawnej. W kolejnym wpisie opowiem o tym, w jaki sposób można założyć spółkę z o.o. i jakie koszty się z tym wiążą.